Laskomex
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

DOBÓR ZAMIENNIKA UNIFONU.

Dobór właściwego zamiennika unifonu, to problem, który pojawia się często przy remoncie mieszkania, zwłaszcza w blokach mieszkalnych i kamienicach, gdzie użytkownicy nie mają dostępu do centralki domofonu. W takim przypadku najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcę urządzeń domofonowych, ponieważ na przestrzeni kilkudziesięciu lat na rynku pojawiło się wiele różnych i niekoniecznie zgodnych ze sobą systemów domofonowych. Wielu producentów oferuje ten sam model do różnych systemów domofonowych, dlatego przed wymianą unifonu na inny warto upewnić się, że wybrany model będzie współpracował z instalacją zamontowaną w mieszkaniu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wymiany specjaliście, który zajmuje się domofonami, jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę unifonu to musimy określić, jaki typ unifonu jest nam potrzebny.

Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych rad, które pomogą Państwu i sprzedawcy w sklepie z urządzeniami domofonowymi dobrać właściwy model.

  • Sprawdzić producenta starego unifonu. Na obudowie urządzenia lub płytce z obwodem elektronicznym powinna znajdować się nazwa producenta oraz model unifonu. Na tej podstawie można określić typ instalacji domofonowej. Takie informacje można też przekazać firmie produkującej unifony z prośbą o dobranie zamiennika. Niestety, w starszych unifonach umieszczanie nazwy producenta i modelu unifonu nie jest regułą.
  • Wykonać fotografię i przesłać ją do producenta unifonów z prośbą o identyfikację i dobranie zamienników.
  • Sprawdzić rodzaj bramofonu.
    • Jeżeli jest to bramofon z przyciskiem dla każdego mieszkania, to mamy do czynienia z domofonem analogowym, pracującym w systemie 3+n, 4+n lub 5+n. Może to być też system1+n (dwuprzewodowy ).
    • Jeżeli bramofon wyposażony jest w klawiaturą cyfrową, to mamy do czynienia z domofonem cyfrowym. W takim przypadku należy odczytać nazwę producenta domofonu i sprawdzić (np. u sprzedawcy) jakie modele unifonów z nim współpracują.
  • Sprawdzić liczbę przewodów podłączonych do starego unifonu. W praktyce spotykane są różne typy instalacji - dwuprzewodowa, czteroprzewodowa, pięcioprzewodowa i sześcioprzewodowa. Jeżeli unifon pracuje w układzie łączności wewnętrznej to przewodów tych może być więcej. Ta informacja może pomóc sprzedawcy wybranego przez Państwa unifonu, czy można go wykorzystać jako zamiennik dla starego unifonu.
  • Sprawdzić oznaczenia zacisków unifonu. Na tej podstawie można określić producenta i model unifonu (każdy z producentów stosuje własne oznaczenia).[POWRÓT]
Copyright Laskomex © 1999-2021

Ta strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w Polityce prywatności.