Laskomex
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

TRANSMISJA SYMETRYCZNA.

Do przesyłania sygnałów w.cz. wykorzystuje się najczęściej kable koncentryczne, które są powszechnie używane w instalacjach antenowych, sieciach telewizji kablowych i instalacjach CCTV. Oprócz wielu zalet takie rozwiązanie ma też szereg wad. Przede wszystkim kabel koncentryczny, rozdzielacze i wzmacniacze sygnału są stosunkowo drogie, zaś łączenie przy pomocy kabla koncentrycznego niewielkich elementów, takich jak np. wideomonitory stosowane w systemach domofonowych jest niewygodne.

Do transmisji sygnałów wideo można wykorzystać dużo tańszy i wygodniejszy w użyciu kabel symetryczny, taki jak na przykład popularna skrętka UTP kat.5, stosowana powszechnie do budowy sieci komputerowych.

W transmisji symetrycznej obraz z kamery podawany jest na symetryzator, który posiada dwa wyjścia, na jednym z nich uzyskujemy sygnał z kamery, na drugim ten sam sygnał, ale w przeciwnej fazie. Wyjście symetryzatora musi być obciążone rezystorem, którego wartość powinna odpowiadać impedancji linii łączącej źródło sygnału z odbiornikiem (odbiornikami).


transmisja torem symetrycznym

  1. sygnał z kamery
  2. sygnał symetryczny na początku linii
  3. sygnał symetryczny na końcu linii, na czerwono zaznaczone zakłócenia
  4. sygnał na wyjściu desymetryzatora

Koniec linii powinien być obciążony takim samym opornikiem, jaki znajduje się na jej początku. W każdym odbiorniku znajduje się destymetryzator zbudowany na bazie wzmacniacza różnicowego. Wzmacniacz ten wzmacnia tylko różnicę sygnałów, a więc sygnały, które zostało podane na początek linii transmisyjnej. Wszelkie zakłócenia, które pojawiły się po drodze i przeniknęły do przewodów przesyłających sygnały wideo dodają się do nich w tej samej fazie i nie są wzmacniane przez wzmacniacz różnicowy a tym samym nie pojawiają się na wyjściu desymetryzatora. Dzięki temu ten sposób transmisji daje możliwość przesyłania sygnału na duże odległości i zapewnia dużą odporność na sygnały zakłócające.

Transmisja symetryczna wymaga spełnienia kilku warunków przy budowie instalacji przesyłających sygnały wideo, najważniejszy z nich to konieczność równoległego łączenia odbiorników (przewód musi doprowadzić sygnał do zacisków odbiornika i wychodząc z tych samych zacisków doprowadzić do następnego).

Szczegółowe zasady wykonania instalacji elektrycznej wideodomofonu.[POWRÓT]
Copyright Laskomex © 1999-2021

Ta strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w Polityce prywatności.