Laskomex
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

CZYTNIK KLUCZY ELEKTRONICZNYCH.

W domofonach cyfrowych CD-3100 i CD-2502 firmy Laskomex stosowane są dwa rodzaje kluczy elektronicznych:
  • dotykowe klucze iButton. Panele zewnętrzne z czytnikiem tego typu oznaczone są literą T (np. CP-2502TK)
  • zbliżeniowe czytniki RFID. Panele zewnętrzne z czytnikiem tego typu oznaczone są literą R, np. CP-2502NR


Czytnik zbliżeniowych kluczy elektronicznych RFID

Elektroniczne klucze iButton

Elektroniczne klucze zbliżeniowe, to technologia powszechnie stosowana w systemach kontroli dostępu. Zyskała ona bardzo dużą popularność dzięki wygodzie, jaką zapewnia użytkownikom. Obecnie technologia ta jest na etapie ciągłego rozwoju, znajdując zastosowanie między innymi w bankach jako wygodny sposób płatności elektronicznych w sklepach i supermarketach.

Klucz RFID może być wykonany w formie breloczka, plastikowej karty lub cienkiej folii naklejonej np. na telefon komórkowy. Aby odczytać unikatowy, 64 bitowy numer zapisany w kluczu wystarczy zbliżyć go do czytnika. Po zbliżeniu klucz pobiera energię z pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez czytnik, a następnie drogą radiową wysyła do niego swój unikalny numer. Jeśli numer ten jest zgodny z jednym ze wzorców zapisanych w pamięci czytnika, zostaje zwolniony mechanizm blokujący zabezpieczane wejście.

Użytkownicy technologii RFID zyskują wygodny w użyciu, niewielki klucz elektroniczny, który nie wymaga zasilania z baterii, a tym samym ich okresowej wymiany, w pełni bezpieczny i tak prosty w użyciu, że bez problemu mogą z niego korzystać małe dzieci i osoby w podeszłym wieku. Ten sam klucz RFID można stosować w dowolnej ilości czytników opartych o tą technologię. Klucz może być w dowolnym momencie rejestrowany bądź usuwany z pamięci czytnika, co stanowi olbrzymią przewagę nad systemami opartymi o klucze mechaniczne. W stosunku do tych ostatnich technologia RFID ma jeszcze jedną olbrzymią przewagę- zgubienie klucza przez jednego z użytkowników nie wiąże się z wymianą czytnika - wystarczy po prostu usunąć taki klucz z jego pamięci (zgubienie klucza mechanicznego oznacza najczęściej wymianę wkładki patentowej)

Czytnik kluczy RFID w panelach zewnętrznych do domofonów CD-2502/CD3100 został umieszczony w obrębie klawiatury domofonu. Czytnik obsługuje karty pasywne, kompatybilne ze standardem UNIQUE, pracujące w zakresie częstotliwości 100-150KHz

Odczyt klucza następuje po zbliżeniu go do klawiatury. Aby zapobiec przypadkowemu wybraniu jakiegoś numeru z klawiatury, zastosowana została blokada, która uniemożliwia wprowadzanie znaków z klawiatury podczas odczytu klucza.

W panelach z czytnikiem kluczy RFID zastosowano nowy typ klawiatury optycznej, w której pola z cyframi podświetlane są od spodu. Oświetlenie jest równomierne, przez co klawiatura zyskała wyjątkowo estetyczny wygląd i w dużym stopniu poprawiła się czytelność znaków klawiatury w nocy. Modyfikacje te nie pogorszyły właściwości mechanicznych klawiatury - zachowała ona pierwotną odporność na akty wandalizmu.Czytnik dotykowych kluczy elektronicznych iButton.

Elektroniczne klucze iButton

Domofony cyfrowe firmy Lskomex mogą obsługiwać czytniki elektronicznych kluczy dotykowych iButton (dawniej Dallas). Są to klucze, w których zapisany jest unikalny numer, odczytywany w chwili przyłożenia klucza do czytnika. Odczytany numer jest następnie porównywany z numerami kluczy zapisanymi w pamięci domofonu i jeśli się w niej znajduje, to zostaje zwolniona blokada wejścia (zazwyczaj elektrozaczep). Unikalny, 64 bitowy numer zapisany jest w pamięci ROM klucza. Liczba możliwych numerów klucza jest tak duża ( 264 ), że próby podszycia się pod klucz są skazane na niepowodzenie. Odczyt i przesyłanie danych odbywa się przy wykorzystaniu protokołu 1-Wire.

Klucz jest bardzo wygody w użyciu. Aby zwolnić blokadę wejścia wystarczy przyłożyć klucz do czytnika w panelu zewnętrznym domofonu. Ponadto klucz jest dużo mniejszy i lżejszy niż tradycyjne klucze mechaniczne. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla dzieci i osób starszych, którym korzystanie z funkcji zamka szyfrowego lub tradycyjnego klucza może sprawiać trudności.

  1. elektroda klucza (masa)
  2. elektroda klucza (sygnał). Elektrody 1 i 2 są od siebie oddzielone izolatorem
  3. układ ROM z indywidualnym, 64 bitowym numerem. Układ podłączony jest do elektrod 1 i 2, za pośrednictwem których jest zasilany przez czytnik
  4. elektroda czytnika (masa)
  5. elektroda czytnika (sygnał). Po przyłożeniu klucza do czytnika pamięć ROM w kluczu zostaje zasilona, a następnie układ elektroniczny czytnika odczytuje numer korzystając z protokołu 1-wire

Klucz elektroniczny może być zarejestrowany w nieograniczonej liczbie czytników. Oznacza to, że administrator może zarejestrować grupę kluczy serwisowych, umożliwiających dostęp do każdej z zarządzanych nieruchomości. Klucze te może przekazać następnie dozorcom, ekipom remontowym, listonoszowi, itp. Kolejna korzyść, jaką niesie stosowanie kluczy elektronicznych jest ograniczenie zużycia wkładek bębenkowych, stosowanych powszechnie w drzwiach wejściowych. Żywotność takiej wkładki w klatce schodowej z kilkunastoma lokalami jest zazwyczaj niewielka i nie przekracza kilku miesięcy. Stosowanie kluczy elektronicznych w zasadzie eliminuje zużycie wkładek bębenkowych, które w drzwiach przy wejściu z domofonem wyposażonym w czytnik kluczy iButton zapewniają głównie możliwość awaryjnego otwarcia drzwi, np. w przypadku awarii domofonu. Dzięki temu administrator może zastosować droższą wkładkę, z niestandardowymi kluczami, co znacznie podniesie bezpieczeństwo nieruchomości.

Instalator dysponuje łatwym w obsłudze mechanizmem dostępnym w trybie programowania domofonu, który pozwala mu na rejestrowanie i usuwanie kluczy z pamięci domofonu. Klucze mogą być przypisane do poszczególnych lokali, co ułatwia zarządzanie nimi.

Zarządzanie kluczami ułatwia zestaw do zarządzania domofonem przez komputer PC ISD-02[POWRÓT]
Copyright Laskomex © 1999-2021

Ta strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w Polityce prywatności.