Laskomex
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

ELEKTROZACZEPY Z FUNKCJĄ PAMIĘCI.

Elektrozaczep z funkcją pamięci działa w ten sposób, że po podaniu napięcia na cewkę elektrozaczep zostaje odblokowany i pozostaje w tym stanie do czasu otwarcia i ponownego zamknięcia drzwi.

Zastosowania

Elektrozaczep z pamięcią znajduje zastosowanie w urządzeniach zasilanych z baterii lub akumulatorów, w których zalecane jest oszczędzanie energii. Odblokowanie elektrozaczepu przez podanie krótkiego impulsu znacznie ogranicza zużycie energii i wydłuża czas pracy urządzeń.

Elektrozaczepy z pamięcią mogą być też stosowane w metalowych furtkach, w których zamiast klamek z obu stron zamontowane są gałki (uchwyty) i elektrozaczep. Furtkę taką można otwierać kluczem mechanicznym, kluczem elektronicznym lub zamontowanym w pobliżu przyciskiem (pod warunkiem, że jest on zamontowany w miejscu niedostępnym dla osób stojących po zewnętrznej stronie ogrodzenia). Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w ogrodzeniach budynków.

Jeśli przy furtce zostanie zamontowany elektrozaczep z pamięcią, to osoba wychodząca z obiektu wciska na chwilę przycisk sterujący zaczepem. Zaczep ten zostaje odblokowany do chwili, gdy osoba ta dojdzie do furtki i ją otworzy. Po jej ponownym zamknięciu elektozaczep zostaje zablokowany

Zasada działania elektrozaczepu z pamięcią

Podanie napięcia na elektrozaczep powoduje podniesienie kotwicy przez elektromagnes a sprężyna mechanizmu pamięci blokuje ją w tym położeniu. Blokada ta zostaje usunięta dopiero po odchyleniu zapadki, kiedy zapadka wróci ona na swoje miejsce, elektrozaczep znów jest zablokowany

Warunki poprawnej pracy elektrozaczepu z pamięcią

Urządzenia sterujące elektrozaczepem (domofony, kontrolery ACC itp.) mają zazwyczaj wbudowany układ czasowy, podający na elektorzaczep napięcie przez czas rzędu kilku sekund, niezbędny do tego, aby można było chwycić klamkę i otworzyć drzwi. Przy czasach działania elektrozaczepu z pamięcią powyżej 1-2 s bardzo prawdopodobna jest sytuacja, w której osoba otwierająca drzwi zdąży je zamknąć w czasie, kiedy na elektrozaczep podawane jest jeszcze napięcie. Spowoduje to, że elektrozaczep zostanie ponownie odblokowany i wejście na teren posesji pozostanie niezabezpieczone. Dlatego dla elektrozaczepów z pamięcią należy ustawiać czasy tak krótkie, jak to tylko możliwe.



Kliknij na symbol wyłącznika elektrycznego, aby zasymulować podanie napięcia na elektrozaczep, następnie kliknij na zapadkę, aby sprawdzić, czy elektrozaczep jest odblokowany. W trybie 'Funkcje elementów elektrozaczepu' najedź kursorem na element zaczepu, aby poznać jego nazwę.



[POWRÓT]




Copyright Laskomex © 1999-2021

Ta strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w Polityce prywatności.