Laskomex
Nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

ELEKTROZACZEP -ZASADA DZIAŁANIA.


Elektrozaczep składa się z kilku elementów umieszczonych w masywnym, odpornym na korozję korpusie. Każdy elektrozaczep zbudowany jest z cewki nawiniętej na rdzeniu (elektromagnesu) i kotwicy, która przez układ mechanicznych dźwigni blokuje zapadkę elektrozaczepu. Podanie napięcia na cewkę powoduje podniesienie kotwicy i zwolnienie blokady. Nacisk na drzwi powoduje odchylenie zapadki elektrozaczepu i umożliwia ich otwarcie. W elektrozaczepach rewersyjnych jest odwrotnie, zatrzask jest zablokowany tak długo, jak na elektrozaczep podane jest napięcie sterujące.

Warunkiem poprawnego zadziałania elektrozaczepu po podaniu napięcia sterującego jest brak nacisku wywieranego na zapadkę elektrozaczepu ze strony zatrzasku w zamku drzwi, ponieważ siła nacisku przenosi się na dźwignię i utrudnia podniesienie kotwicy przez elektromagnes.

Na rysunku przedstawiono jedno z rozwiązań konstrukcyjnych elektrozaczepu stosowane przez firmę Openers&Closers , które w innych modelach może być nieco inne, jednak ogólna zasada działania elektrozaczepu pozostaje bez zmian.

Najedź kursorem na element zaczepu, aby poznać jego nazwę. Jeżeli pojawi się strzałka kliknij, aby zmienić warunki pracy układu (włączenie zasilania, zmiana pozycji dźwigni wyłącznika mechanicznego). Kliknij na zapadkę, aby sprawdzić, czy elektrozaczep jest odblokowany.



[POWRÓT]




Copyright Laskomex © 1999-2021

Ta strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w Polityce prywatności.